Lubin: Rada nadzorcza KGHM-u odwołał prezesa Marka Szczerbiaka
11-02-2006 o godz. 16:21:46
KGHM POLSKA MIEDŹ SA

Prawo i Sprawiedliwość postanowiło odwlec wybór prezesa Polskiej Miedzi o dwa tygodnie. Do tego czasu na czele zarządu spółki postawiło Krzysztofa Skórę.Uczeń nieprzygotowany do lekcji prosi o pięć minut przerwy komentuje wczorajsze decyzje Wiktor Błądek, członek rady nadzorczej KGHM-u z wyboru załogi.

Niezadowolony jest również przewodniczący miedziowej Solidarności Józef Czyczerski, który reprezentuje w radzie nadzorczej załogę: "To działanie tymczasowe, a ja wolę konkretne rozwiązania " mówi. "Myślę, że główny akcjonariusz, czyli Skarb Państwa, ma problem z decyzją. Może lista kandydatów PiS-u jest tak długa, że trudno wybrać" dodaje.

Krzysztof Skóra (48 lat), którego przedstawiciele ministra skarbu powołali wczoraj na pełniącego obowiązki prezesa, będzie kierował zarzàdem KGHM-u przez dwa tygodnie. Jest legnickim działaczem Prawa i Sprawiedliwości, absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracuje jako skarbnik gminy Ruja. Otarł się już wcześniej o Polską Miedź: przez trzy lata był wiceprezesem zależnej od KGHM-u Dolnośląskiej Spółki Inwestycyjnej.

Krzysztof Skóra zapowiada krótko: "Nie podejmuje się strategicznych decyzji w dwa tygodnie, więc proszę ich po mnie nie oczekiwać. W tym czasie chcę zająć się przede wszystkim przygotowaniem raportu dla akcjonariuszy za 2005 r. Nie wyklucza możliwości zmian kadrowych, ale szczegółów nie chce ujawnić.

Emocje wzbudzło samo odwołanie prezesa Szczerbiaka.
"Nie usłyszeliśmy żadnego merytorycznego uzasadnienia dla tej decyzji" mówi Leszek Hajdacki, członek rady nadzorczej.

Te same problemy
"Nie spodziewam się, by ta zmiana mogła skomplikować pracę zarządu" uważa Józef Czyczerski.
"Pan Skóra będzie miał te same problemy, co pan Szczerbiak.
Podstawowy, to trudność w zebraniu kworum, niezbędnego zarządowi do przyjmowania uchwał;.
Od grudnia ubiegłego roku, tzn. od zawieszenia w obowiązkach wiceprezesów Wiktora Bądka i Andrzeja Kruga "nieobecnością któegokolwiek z pozostałych członków uniemożliwia podejmowanie decyzji. Wiceprezes Sławomir Pakulski choruje od kilku tygodni.
Krzysztof Skóra nie obawia się ewentualnych problemów ze strony lewicowych prezesów, z którymi przyjdzie mu współpracować. "Liczę, że każdy menedżer dba o dobro spółki" mówi.
KGHM Polska Miedź; to gigant zatrudniający 18 tys. ludzi. Jest siódmym producentem miedzi na świecie i trzecim producentem srebra. W 2005 r. wypracował; ponad 2 miliardy złotych zysku.

Dobrze płacą;
KGHM przoduje jako hojny pracodawca: średnia pensja w firmie wynosi 6560 zł. To najwięcej w Polsce, choć górnicy z Lubina podkreślają, że na statystykę spory wpływ mają; bardzo wysokie zarobki kadry dyrektorskiej i zarządu. Wedłud oficjalnych informacji z Biura Zarządu prezes Polskiej Miedzi zarabia średnio 48-50 tys. zł; miesięcznie brutto (płaca zasadnicza plus premia), a wynagrodzenia wiceprezesów są ok. 10 tys. zł; niższe.

Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska