Ecoren przystępuje do restrukturyzacji Hefry
27-08-2008 o godz. 11:54:15
Hefra

Jeszcze w tym roku KGHM Ecoren zamierza odkupić od swojej córki Hefry większość majątku i zapasy magazynowe, by otworzyć kolejny, piąty już oddział – „Legnica”. To podstawowe założenia programu restrukturyzacji Hefry, który opracował powołany zespół, a wczoraj (25 sierpnia) zatwierdziła Rada Nadzorcza spółki.

WFP Hefra jest renomowanym producentem sztućców i zastaw stołowych. Zakład o blisko dwustuletniej tradycji funkcjonował w Warszawie, kontynuując tradycje XIX-wiecznych fabryk Henneberg i Fraget. Część akcji Hefry w 2000 roku nabył fundusz KGHM Metale. Cena nabycia została częściowo uregulowana poprzez zwolnienie firm Universal i Norblin z długów wobec grupy kapitałowej KGHM-u. W następnych latach Metale zwiększały swój udział w Hefrze, która dzisiaj blisko w stu procentach należy do KGHM Ecoren. Funkcjonując już w ramach miedziowego holdingu, Hefra została połączona ze spółką Lefana, a produkcję sztućców w całości przeniesiono do Legnicy.

Pomimo realizacji programu naprawczego, produkcja Hefry pozostaje nierentowna, a firmie grozi likwidacja. Zadłużenie spółki na koniec lipca 2008 roku wynosiło 9,6 mln zł. Średnie miesięczne spłaty sięgają 220 tys. zł, a same odsetki to 50 tys. miesięcznie. Dodatkowo w październiku br. Hefra będzie musiała spłacić kredyt w Banku PeKaO S.A. na kwotę 1,4 mln zł.

W praktyce oznacza to, że do produkcji Hefry trzeba systematycznie dopłacać. Do tej pory odbywało się to najczęściej w postaci podwyższenia kapitału spółki. Ostatnio KGHM Ecoren podwyższył kapitał założycielski Hefry w 2004 roku o 5 mln zł, w 2005 o 3,6 mln. W 2008 roku właściciel pożyczył spółce 2,8 mln złotych niezbędnych na spłatę zobowiązań firmy.

- Wielokrotnie prowadziliśmy negocjacje związane ze sprzedażą Hefry, niestety te procesy zakończyły się fiaskiem – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. – Wobec stale pogarszającej się kondycji finansowej Hefry i zagrożenia likwidacją firmy, opracowaliśmy program restrukturyzacji, który pozwoli na najkorzystniejsze rozwiązanie tej sytuacji – dodaje.

KGHM Ecoren odkupi od Hefry nieruchomości, zapasy produktów i środki techniczne o wartości gwarantującej możliwość spłacenia przez Hefrę zadłużenia i zobowiązań finansowych. Wśród odkupionego majątku będzie znajdowała się galwanizernia. Nowoczesna linia galwaniczna pozwala na nakładanie powłok niklowych i srebrnych.

- W oddziale utworzonym na bazie galwanizerni Hefry nadal będziemy świadczyć usługi galwanizacyjne, ale poszukamy również nowych rynków zbytu w przemyśle samochodowym i budowlanym. Spróbujemy rozszerzyć również usługę o cynkowanie i chromowanie powłok – mówi Piotr Maryński, szef zespołu ds. restrukturyzacji Hefry.

Nieustanne generowanie strat wpłynie też na wstrzymanie produkcji sztućców. Hefra będzie je produkować, tylko do wyczerpania zapasów materiałów. Prawdopodobnie produkcja zostanie wstrzymana pod koniec września.

- Liczę, że odchudzona i oddłużona Hefra znajdzie nabywcę. Prowadzimy obiecujące rozmowy z pracownikami firmy, którzy rozważają opcję założenia spółki pracowniczej i kupna akcji Hefry – wyjaśniania prezes Bober.

Program restrukturyzacji przewiduje również zamknięcie nierentownych sklepów firmowych, które firma prowadzi. Średnie miesięczne przychody ze sprzedaży w firmowych sklepach wynosiły w ciągu pierwszego półrocza br. 312 tysięcy złotych, z czego 160 tysięcy pochodziło z dwóch sklepów usytuowanych w Warszawie. Obie placówki w stolicy oraz sklep w Legnicy będą nadal funkcjonować i sprzedawać zapasy magazynowe Hefry, zlikwidowane zostaną natomiast sklepy we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie.

- Chociaż srebrne i posrebrzane sztućce Hefry leżą na stołach wszystkich polskich ambasad na świecie, renomowana produkcja tej firmy padła ofiarą rynku zalewanego przez azjatycką tandetę – mówi Grzegorz Bigosiński, dyrektor handlu KGHM Ecoren. – Niezawodne, służące przez lata sztućce z Hefry kosztują niestety sporo, zestawy od 1 tys. do 5, a nawet 15 tys. zł. Dzisiaj nabywcy wolą kupić coś znacznie tańszego, nie martwiąc się tym, że srebrzenie zetrze się po paru miesiącach. W Polsce nie przykładamy jeszcze dużej wagi do wyglądu stołu i celebrowania wspólnych posiłków – dodaje.

Według założeń program restrukturyzacji ma być przeprowadzony w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Po jego zakończeniu Ecoren przejmie pracowników obsługujących galwanizernię. W Hefrze pozostanie jednak zespół osób niezbędnych do świadczenia usług na rzecz galwanizerni.