Advent - zgarnęliśmy w tym roku 200 mln EUR
12-09-2004 o godz. 07:30:32
Finanse

Advent przygotowuje nowy fundusz. Taki plan ma też Innova Capital i Riverside. Ale kapitał popłynie nie tylko do Polski.

Advent International, jeden z największych inwestorów venture capital/private equity (VC/PE), wkrótce zamierza uruchomić kolejny fundusz inwestycyjny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dokonano już zamknięcia pierwszego etapu pozyskiwania kapitału.

— Nie możemy komentować tych informacji. Proces jest jeszcze w toku — powiedział Khai Tan, dyrektor generalny Advent International w Polsce.

Piotr Kędra z Adventu zapowiadał otwarcie nowego funduszu środkowoeuropejskiego już w listopadzie 2003 r. Wtedy inwestor rozpoczynał zbieranie kapitału.

Dobry rok

Polska kusi inwestorów i ciągle jest dla nich atrakcyjnym rynkiem. Jacek Korpała, dyrektor generalny funduszu DBG, ocenia, że w tym roku inwestorzy VC/PE wyłożyli na projekty w Polsce 200 mln EUR.

— Kwota inwestycji w 2005 r. będzie co najmniej taka sama. Z 18 mld zł, którymi zarządzają fundusze inwestujące w tej części Europy, pozostało do wydania 4-5 mld zł. Cały czas napływają też nowe środki do kolejnych funduszy — mówi Jacek Korpała.

Pełna skarbonka

DBG zgromadził na nowe inwestycje 67 mln EUR. Kilka miesięcy temu drugi fundusz uruchomił też Riverside. Piotr Misztal, zarządzający firmą w Polsce, już zapowiada rozpoczęcie kolejnego procesu zdobywania środków.

— Do drugiego funduszu zabraliśmy 37,5 mln EUR. To mniej niż planowaliśmy, ale chcemy to nadrobić w 2005 r. Poprawiła się koniunktura w gospodarce, więc inwestorzy też powinni być bardziej przychylni — uważa Piotr Misztal.

W połowie 2005 r. prace nad kolejnym funduszem rozpocznie również Innova Capital.

— Na razie zainwestowaliśmy 30 proc. ze 111, 6 mln EUR posiadanego kapitału. Mamy też plan na kolejne 30 proc. Po zagospodarowaniu tej kwoty zaczniemy prace nad kolejnym funduszem — mówi Magdalena Nowak z Innova Capital.

Przez pryzmat UE

Projekty realizowane w Polsce pod względem wartości stanowią połowę wszystkich realizowanych w Europie Środkowej i Wschodniej. Jednak coraz częściej krajowe spółki muszą konkurować o inwestorów. Bo chociaż lokalni menedżerowie funduszy inwestycyjnych widzą w naszym rynku duży potencjał, to dla zagranicznych inwestorów przekazujących pieniądze do funduszy VC/PE jesteśmy już krajem Unii Europejskiej. Rynki rozwijające się, czyli rokujące szybsze i wyższe zyski, to np. Rumunia, Bułgaria, a nawet Rosja.

— Do tej pory do Polski trafiła połowa naszych środków zainwestowanych w tym regionie Europy. To dla nas główny rynek inwestycyjny. Teraz rozważamy inwestycje w Rosji. Jeśli zapadnie taka decyzja, to na projekty w Polsce może być mniej kapitału — wyjaśnia Petr Rojicek z Alpha Associates, firmy zarządzającej jedynym w naszym regionie Europy funduszem funduszy.

Posiadane środki inwestuje nie bezpośrednio, lecz przekazując je do zainwestowania tradycyjnym funduszom VC/PE.

Rynek inwestycji się zmienia. Stały jest tylko problem nowych firm — fundusze nie chcą inwestować w dopiero rodzące się projekty.

Autor: Katarzyna Kozińska

űródlo:Puls Biznesu
Data: 2004-12-09