Energis Polska podpisuje umowę inwestycyjną z Innova Capital
24-12-2004 o godz. 09:04:40
GPW

Innova/3 L.P., fundusz inwestycyjny z grupy Innova Capital oraz główni udziałowcy Energis Polska podpisali porozumienie dotyczące inwestycji finansowej w rozwój Energis.

Umowa dotyczy inwestycji 18 milionów USD, z czego 10 milionów USD zostanie przekazane Energis Polska na początku 2005 roku. Pozyskane w ten sposób środki posłużą na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej Energis w Polsce, rozszerzanie bazy produktów i wzmacnianie pozycji operatora na polskim rynku telekomunikacyjnym. Umowa została zawarta pod warunkiem zatwierdzenia inwestycji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Innova Capital podjęła decyzję o współpracy z Energis Polska ze względu na potencjał firmy i kierunek rozwoju zgodny z zainteresowaniami inwestycyjnymi funduszu. Innova koncentruje się głównie na usługach dla biznesu, a współpraca z Energis Polska stanowi inwestycję w jeden z czterech głównych sektorów będących w zainteresowaniu funduszy: IT/telekomunikacja, media, usługi finansowe oraz przemysł. Do tej pory Innova zainwestowała ponad 65 milionów USD w sektor telekomunikacyjny w Europie Środkowej.

Energis Polska zakłada, iż dzięki dotychczasowemu potencjałowi oraz dodatkowym środkom uzyskanym z funduszy Innova, będzie mógł zrealizować plany finansowe na 2005 rok ‑ około 300 milionów PLN przychodów i około 50 milionów PLN zysku EBITDA.

W mijającym roku Energis intensywnie rozwijał swoją ofertę handlową i rozbudowywał możliwości techniczne sieci. W trzecim kwartale rozszerzono możliwości platformy głosowej. Uruchomiona została centrala 5ESS Lucent i przeprowadzono migrację systemu Ericsson Engine Bridgehead do Engine Integral.

W 2004 roku firma brała czynny udział w liberalizacji rynku. Operator, w ramach usługi Energis 1066, udostępnił swoim klientom i abonentom TP możliwość wykonywania połączeń lokalnych z wykorzystaniem infrastruktury Energis. Firma udostępniła również alternatywny i tańszy sposób na wykonywanie połączeń międzynarodowych dla wszystkich klientów sieci telefonii komórkowej w Polsce. W czerwcu udostępniono ofertę Energis ISDN umożliwiającą realizowanie przychodzących i wychodzących połączeń telefonicznych. Klienci mogą korzystać również z numeracji 0-708 i 0-800.

Duże firmy wykorzystujące wirtualne sieci rozległe IP VPN zyskały w mijającym roku możliwość tworzenia sieci międzynarodowych „International IP VPN”, które pozwalają na stworzenie jednolitej i szybkiej sieci firmowej pomiędzy oddziałami na całym świecie. Mniejsze oddziały i często podróżujący pracownicy mogą natomiast łączyć się ze swoją firmową siecią przez Internet z każdego miejsca na świecie. Usługa zdalnego dostępu do sieci firmowej „RAS IP VPN” pozwala na szybką wymianę informacji niezależnie od sposobu dostępu do Internetu, a odpowiednie rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo przesyłanych danych.
űródlo:IC
Data: 2004-12-21