Fachowcy od trudnych kredytów
10-08-2005 o godz. 23:26:13
Finanse

Wedlug ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych zaledwie 20 proc. małych i średnich firm finansuje inwestycje z kredytów bankowych, podczas gdy na Zachodzie robi to aż 60 proc. Powód ten sam od lat: polskie banki niechętnie finansują dzialalność przedsiębiorstw.

Przekonać bankowców potrafią firmy pośredniczące, których dzialalność polega na kontaktowaniu przedsiębiorstw z odpowiednimi bankami. Swoim klientom pomagaja m.in. w pozyskiwaniu środków obrotowych i inwestycyjnych, przeprowadzaja restrukturyzację zobowiązań bankowych, zapewniają pomoc prawną.

Jeśli banki nie chcą udzielić kredytu, firmy pośredniczące szukaja rozwiązań niestandardowych takich jak poręczenie innej firmy o dobrej kondycji finansowej, użyczenie hipoteki itp. Projekty inwestycyjne przedstawiane są w bankach tak, aby miały duże szanse na akceptację.

Sukcesy firmy nie są dziełem przypadku. W finansach konieczne jest doświadczenie zdobywane na eksponowanych stanowiskach w polskich i międzynarodowych firmach. Trzeba świetnie znać rynek finansowy i dysponować wiedzą o alternatywnych rozwiązaniach. Konieczne są doskonałe kontakty z polską i międzynarodową finansjerą.

Jeśli szansa zdobycia kredytu w banku jest bliska zeru, pośrednicy finansowi mogą zaproponować klientowi pozyskanie środków z funduszy inwestycyjnych venture capital czy private quity. Warto spróbować, bo na Zachodzie inwestycje VC i PE stały się siłą napędową gospodarki. To one zbudowaly potęgę Apple'a i Intela.

Pomoc profesjonalistów nigdy nie jest tania, ale zainwestowane pieniądze zwracąją się z nawiązką. Koszt biznesplanu to kwota nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena usługi zależy od stopnia trudności i waha się od 2 do 8 proc. wartości kredytu.

Na Zachodzie z uslug firm pośredniczących w zdobywaniu środków finansowych korzysta ponad 70 proc. przedsiębiorców, którzy ubiegąją się o kredyty. Wiedzą oni, że zainwestowane pieniądze zwracają się, bo oszczędza się bezcenny dla biznesmena czas potrzebny na zebranie dokumentacji dla kolejnych banków.

Także w Polsce liczba przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z firmami pośrednictwa finansowego rośnie z miesiąca na miesiąc. Dobre firmy przyjmują tylko te zlecenia, które uznają za możliwe do zrealizowania, wówczas przedsiębiorcy partycypują w kosztach usługi, a honorarium dla firmy płacą po uruchomieniu kredytu przez bank.