Legnica: Rank Progress w drodze na giełdę
18-10-2007 o godz. 10:49:16
E.F. Rank Progress

Legnicka spółka E.F. Rank Progress Sp. j. pozytywnie informuje rynek o kolejnych, zyskownych transakcjach. Debiut giełdowy planowany jest na początek 2008 roku, a wartość oferty szacowana jest na 500 mln zł.

Przygotowania do debiutu giełdowego trwają

Przygotowanie do debiutu giełdowego trwają od początku 2007. Na konferencji prasowej w czerwcu 2007 roku dyrektor zarządzający spółki Dariusz Domszy informował o planach spółki. Według pierwotnych założeń prospekt emisyjny miał zostać złożony w KNF we wrześniu br, a debiut na przełomie 2007 i 2008. E.F. Rank Progress jest w trakcie zmiany formy prawnej ze spółki jawnej na spółkę akcyjną. Obecnie wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne: Andrzej Bartnicki i Jan Mroczek.

Inwestycje i deweloperka

E.F. Rank Progress to firma inwestycyjno-deweloperska, działająca na rynku nieruchomości od 1997 roku. Spółka zajmuje się kupowaniem, zagospodarowywaniem i sprzedażą nieruchomości, zarządzaniem i realizacją inwestycji, wynajmem nieruchomości i zarządzaniem nieruchomościami handlowymi, mieszkalnymi i niemieszkalnymi. Spółka specjalizuje się w obsłudze i budowie wielkopowierzchniowych centrów handlowo-usługowych. Do 2004 roku firma była wiodącym partnerem Tesco, a w ostatnich latach jest głównym partnerem Carrefour. Od 2005 roku E.F. Rank Progress zajmuje się także budową centrów handlowych zlokalizowanych w centrach miast. W 2006 roku spółka poszerzyła swoją działalność deweloperską także o rynek mieszkaniowy.

Wyniki finansowe i zyskowne transakcje

W 2006 roku firma miała 80,7 mln zł zysku netto, a rok wcześniej 16,5 mln zł. Prognoza na 2007 rok zakłada uzyskanie 114 mln zł zysku netto.

Na początku października br. Rank Progress poinformował o sprzedaży za 7 mln zł dla spółki Jeronimo Martins Distribution gruntu w Brzegu (woj. opolskie), na której znajduje się sklep spożywczy o powierzchni 1,22 tys. mkw. Nieruchomość tę Rank Progress kupił w maju tego roku za 3,8 mln zł. Zarobek 3,2 mln zł, a rentowność projektu wyniosła 84,2%.

Najnowszym projektem spółki jest podpisanie z zagraniczną firmą przedwstępnej umowę sprzedaży 3 hektarowej działki w Łagowie gm. Zgorzelec. Rank Progress zobowiązał się wybudować na niej Centrum Handlowo-Usługowego "Galeria Eden" o powierzchni użytkowej 8.395,26 m2, wraz z infrastrukturą zewnętrzną i zagospodarowaniem terenu. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie spółka przeniesie prawo własności centrum handlowego na swojego zagranicznego partnera. Spółka ma już pozwolenie na budowę centrum handlowego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest giełdowy Erbud. Wartość kontraktu wynosi 20,1 mln zł, a zakończenie budowy planowane jest na 31.03.2008 roku. Rank Progress planuje zysk na tej transakcji w wysokości 30 mln zł netto.