Zmiany w nadzorach spółek zależnych KGHM
26-01-2008 o godz. 10:23:40
KGHM POLSKA MIEDŹ SA

Podczas posiedzenia zarządu KGHM w piątek 25 stycznia br., p.o. prezesa Ireneusz Reszczyński odwołał członków rad nadzorczych dwóch spółek zależnych: Zagłębia Lubin i KGHM Ecoren.

Nowym przewodniczącym rady Zagłębia Lubin został Tomasz Paszkiewicz, dyrektor departamentu wynalazczości i wdrożeń prac badawczych KGHM i były rzecznik wrocławskiej delegatury ABW. Wcześniej radzie klubu przewodniczył Mariusz Bober, jednocześnie prezes KGHM Ecorcn. W tej firmie z kolei na miejsce dotychczasowego przewodniczącego nadzoru Leszka Mierzwy powołano Jarosława Romanowskiego, dyrektora generalnego ds. handlu i zabezpieczeń w KGHM. „Zmiany te są związane z koniecznością zwiększenia nadzoru nad spółkami zależnymi” - tłumaczy decyzję zarządu Radosław Poraj-Różecki, rzecznik KGHM.

W Zagłębiu skład rady ograniczono z pięciu do trzech członków. Rzecznik KGHM potwierdził, że zmiany w nadzorze klubu piłkarskiego mają związek z czwartkowa decyzją Wydziału Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zagłębie Lubin ma zostać zdegradowane do II ligi z dziesięcioma ujemnymi punktami i musi zapłacie 100 tys. zł kary za udział w aferze korupcyjnej. „Mam nadzieję, że decyzja PZPN nie wpłynie na finansowanie klubu przez właściciela. Nic mieliśmy sygnałów, że może się tak stać” - mówił Bober, zanim został odwołany z rady nadzorczej. Umowa sponsoringowa z KGHM w 2007 r. opiewała na 18 mln zł.