Lubin: Powiat Lubin przejmuje drogi wojewódzkie
13-03-2008 o godz. 19:23:19
Powiat Lubin

Rada Powiatu w Lubinie postanowiła przejąć sieć blisko 224 km dróg zarządzanych dotąd przez służby wojewódzkie. - "Te drogi użytkują nasi mieszkańcy, mają oni prawo oczekiwać, że pieniądze na nie przeznaczane będą lepiej wykorzystane" - mówił Mirosław Gojdź - Członek Zarządu Powiatu.Powiat lubiński zamierza podpisać porozumienie na przejęcie dróg w okresie 1.04.2008-31.03.2011. Do tego przejmuje bazy w Rudnej i nowowczesną w Chocianowie. Jednak w związku z tym, że ta druga obsługiwała cześć dróg na terenie powiatu polkowickiego i ościennych, projekt przewiduje przejęcie jej z podległym terenem działalności.

Zdaniem Mirosława Gojdzia dzięki tej decyzji radni będą mogli szybciej reagować na to co dzieje się na drogach w powiecie. Wg Gojdzia minimalna stawka jaką powiat otrzyma od województwa na utrzymanie bieżące drogi to 12.000 zł na 1 km (na zadanie ma wystarczyć 7.000 zł). Obecnie na utrzymanie bieżące, ale z remontami, dróg poza terenem powiat wydaje średnio 15.600 zł.

Decyzję przejęcia przez powiat zadań w zakresie letniego i zimowego utrzymania dróg wojewódzkich negatywnie oceniają radni z klubu Lubin 2006. "Wg informacji jakie posiadamy roczne utrzymanie 1 kilometra kosztuje około 30 tys. zł" – mówi Tymoteusz Myrda radny powiatowy z klubu Lubin 2006.

Do tej pory podobne uchwały podjęły m.in. powiaty trzebnicki, milicki, dzierżoniowski, oleśnicki, bolesławiecki.